Czy odpoczynek to strata czasu?

W swoim czasie pracowałam przez 5 lat jako HR & Quality Manager w branży artykułów sportowych. Był to wymagający  czas. Żeby przetrwać, musiałam się wtedy szybko nauczyć, jak dbać o swoją energię.

Miałam wtedy okazję spotkać wielu sportowców, głównie biegaczy. Niektórzy z nich byli naprawdę wspaniałymi ludźmi. Zaliczam do nich Scotta Jurka, niezwykłego ultramaratończyka, weganina, autora bestsellera „Biegaj i jedz”, którego miałam okazję poznać osobiście. Zapytany o tajemnicę jego bardzo długiego bezkontuzyjnego biegania na dystansach po 150 km, Scott powiedział, że najważniejsze to pamiętać, że odpoczynek jest integralną częścią treningu.

Odpoczynek jako praktyka

Ostatnio z kolei ktoś napisał, że w dzisiejszych czasach, kiedy jesteśmy tak bardzo bodźcowani, ciągle „włączeni”, bez przerwy aktywni, trzeba mieć tyle samo dyscypliny w odpoczywaniu co w pracy.

Stres przekłada się na energię życiową

Jeśli do tego dołączymy świadomość, że stres ucieleśniony w postaci pobudzenia układu nerwowego działa w układzie zamkniętym z naszą energią życiową, to jasne staje się, że warto zadbać o odpoczynek.

Model 5 baterii

Czy wiecie, że mówi się, że mamy kilka „baterii” do gromadzenia, produkowania, wydatkowania energii życiowej? Każdą z tych baterii trzeba regularnie doładowywać.

 

  1. Bateria fizyczna – zdrowie, wytrzymałość, żywotność
  2. Bateria mentalna – jasne myślenie, koncentracja, zdolności intelektualne, pewność siebie
  3. Bateria emocjonalna – odporność emocjonalna, rezyliencja, kreatywność, zdolnośc do zarządzania emocjami, zdolność do zaangażowania się
  4. Bateria społeczna – relacje, środowisko społeczne, środowisko zawodowe, poczucie przynależności, wspólnoty
  5. Bateria duchowa – wartości, motywacja, poczucie sensu, połączenie z czymś większym niż my sami poza myśleniem i fizycznością

Wskazówki, jak zadbać o nasze baterie

  1. Zasada: Nie dopuszczaj do wyczerpania baterii. Istnieje ryzyko, że przekroczysz granicę, po przekroczeniu której powrót do poprzedniego stanu będzie szalenie trudny i będzie trwał bardzo długo.
  2. Zasada: Odpoczynek to nawyki. Zadbaj o zdrowe nawyki. Jeśli chcesz zaniechać jakiegoś niezdrowego zachowania, nie skupiaj się na unikaniu danej aktywności, lecz na zastąpieniu jej innym zdrowszym nawykiem.
  3. Zasada małych kroków, ale we właściwym kierunku. Zaczynaj od małych zmian. Nie rób rewolucji. Rewolucje kosztują mnóstwo energii. Oszczędzaj energię.

W następnym poście znajdziecie praktyczne wskazówki, jak ładować swoich 5 baterii energetycznych poprzez świadomy odpoczynek. Już teraz zapraszam.