Dzisiejsze życie jest pełne bodźców. Kręcimy się często jak w kołowrotku… Ciągle rozmowy, ciągłe problemy, ciągle napięcie… Zmieniają się tylko twarze na ekranie naszych komputerów….

Co to znaczy być uważnym w takich okolicznościach? Po pierwsze oznacza to zdolność do zatrzymania się i poczucia siebie w tym pędzie. Nie jesteśmy w stanie zatrzymać pędzącego świata, ale jesteśmy w stanie zatrzymać się sami i być w pełnym kontakcie z chwilą obecną, a więc z tym właśnie rozmówcą, z tym właśnie działaniem, z tym właśnie krajobrazem, z tą właśnie emocją.

Ale co to konkretnie znaczy zatrzymać się z uważnością?

Jeśli chcesz być uważny na coś, to po prostu masz świadomie skierować swoją uwagę na to, co aktualnie przeżywasz. Chodzi więc głównie o umiejętność świadomego zarządzania uwagą. Uwaga to skoncentrowany strumień naszej świadomości, którym można nauczyć się sterować.

Jest to podstawowy element treningu uważności.

Drugi aspekt uważności to jakość naszej uwagi. Możemy spojrzeć na coś uważnie, ale jednocześnie  krytycznie-  z myślą, jak coś poprawić i zmienić. Jak zadziałać… Uważność oznacza jednak inną jakość: jakość bezstronności, neutralności, braku chęci natychmiastowego reagowania na rzeczywistość. Wiele rzeczy zmienia się tylko dlatego, że na to patrzymy z pozycji obserwatora. Uważność to właśnie umiejętność doświadczania czegoś bez wewnętrznej potrzeby zmieniania tego. Daje to czas na świadoma reakcję. Prowadzi to do dużej oszczędności sił i emocji.

Generalnie uważność jest o byciu coraz bardziej świadomym tego, co się ze mną i wokół mnie dzieje, tak, że pozwala mi to reagować w opanowany i bardziej pokojowy sposób.