Korzystanie z 5 sposobów odpoczywania pozwala naładować nasze 5 baterii energetycznych. Jak to zrobić?

Odpoczynek fizyczny

Praca zdalna, równoległa opieka nad dziećmi i praca, bycie w ciąglej gotowości, siedzenie po 12 godzin na dobę.

Wprowadź: przerwy, pij wodę co godzinę, patrz przez okno na zieleń, odłączaj się regularnie od internetu, ćwicz, pracuj częściowo stojąc, korzystaj z masażu, żeby usunąć trwałe napięcie z powięzi i mięśni i przede wszystkim, śpij tak, żeby się wyspać.

Odpoczynek mentalny

Praca przy komputerze, z oczami wpatrzonymi w ekran, często bez kontaktu z żywym człowiekiem przez wiele godzin, okazała się być drenująca. Rutyna zabija. Szybkie tempo pracy, na które się nieświadomie zgadzamy, dając się powoli ugotować jak żaba i zbyt duże wymagania „nowej rzeczywistości”, przechodzenie z jednego calla na drugi eksploatuje nasz układ nerwowy. Brak możliwości widzenia całej postaci powoduje konieczność pracy  naszego umysłu na dodatkowych obrotach. Wywołuje to  syndrom zmęczenia twarzami w okienkach tzw. „zoom fatigue”.

Wprowadź: regularny detoks internetowy, okresy bez szkodliwych bodźców. Chodź do lasu. Gruntuj się. Ustal na co masz wpływ i działaj w obrębie swojego wpływu, zauważ, ze nie jesteś swoimi myślami, zacznij medytować np. w nurcie mindfulness, przeanalizuj destrukcyjne dla siebie przekonania i krok po kroku je zmieniaj. Skorzystaj z krótkoterminowej Racjonalnej Terapii Zachowań, która pomoże ci rozpoznać i zmienić szkodliwe i uporczywe myśli. Praktykuj codzienną wdzięczność. Stosuj afirmacje. Czytaj. Podążaj za swoimi pasjami.

Odpoczynek emocjonalny

Zmęczenie pracą online i godzeniem tego z życiem offline, trudne życie w Polsce,  generuje stres dla wszystkich. Niestety w szkołach uczy się różnych rzeczy, ale nie bezpiecznego rozładowywania stresu codziennego. Spięcia i konflikty są nieuniknione. Podobnie jak liczne frustracje, które są po prostu częścią kondycji ludzkiej.

Wprowadź: techniki regulacji układu nerwowego, medytację, relaksację, korzystaj z głębokiego masażu relaksacyjnego (np. lomi lomi), spotykaj się regularnie z kimś ci przyjaznym, lub rób sobie odosobnienia – zależnie od tego, co potrzebujesz. Nie bierz wszystkiego do siebie. Naucz się asertywnie chronić swoje granice. Nie kumuluj nieprzyjemnych emocji. Uświadom sobie, co lub kto ci szkodzi i unikaj tego lub przestań się w to angażować. Regularnie dbaj o relaks. Rozładowywuj stres. Stosuj TRE, opukiwanie, metodę Lowena czy ćwicz delikatną yin jogę czy nidra yoga. Pozwalaj sobie na wytańczenie swoich emocji. Wprowadź nawyki chroniące twoją wrażliwość emocjonalną. Codziennie bądź dla siebie życzliwa. Praktykuj self-compassion.

Odpoczynek społeczny

Brak przerw na kawę, pogaduszek i dzielenia się swoim codziennym doświadczeniem jest grzechem głównym zespołów zdalnych. Poczucie braku połączenia, izolacji, braku wsparcia jest dojmujące.

Wprowadź: rozmowy o tym, co jest dla ciebie i innych ważne w danej chwili. Momenty kontaktu wysokiej jakości. Jeśli masz wystarczające poczucie bezpieczeństwa, zainicjuj okazje do „odsłonięcia się’, pokazania „miękkiego podbrzusza”. To buduje zaufanie. Szukaj lokalnych wspólnot, wspólnot wartości, wspólnot zainteresowań. Działaj na czyjąś rzecz. Pamiętaj o ważnych momentach w życiu innych ludzi i świętuj je z nimi.

Gdy jednak masz przesyt powierzchownych kontaktów, nie ulegaj lękowi, ze coś ci umknie (FOMO) i daj sobie czas w samotności.

Odpoczynek duchowy

Praca przed ekranem sprawia, że oddalamy się o realnego wymiaru naszej pracy, od jego namacalnych rezultatów. To zaczyna wytwarzać swoistą pustkę. Pustkę sensu. Po co ja to wszystko robię? Pieniądze nie wystarczają. Człowiek jest istotą w poszukiwaniu sensu. Kiedy wszystko jest zwiewne, ulotne, abstrakcyjne, tracimy poczucie, że jesteśmy jednością ze światem, a świat stanowi dla nas wsparcie.

Wprowadź: medytacje w ciszy, przestrzenności i bezruchu, wizualizacje, wyciszenie krytycznego umysłu, gruntowanie poprzez zmysły. Rób sobie co godzinę przerwy, żeby sprawdzić: Co się dzieje w moim ciele teraz? Co jest we mnie żywe (jakie doznania, myśli, uczucia)? Znajdź sobie coacha i zbuduj refleksję nad tym, co jest dla ciebie naprawdę ważne? Jak chciał(a)byś naprawdę żyć? Co chciał(a)byś zostawić po sobie? Jaki najgłębszy cel ma twoja egzystencja? Nie siedź tylko w głowie. Rozglądaj się po świecie. Szukaj miejsc, gdzie jesteś potrzebny taki(a) jaki(a) jesteś.

Pamiętaj, że odpoczynek to poważna sprawa. Wymaga samodyscypliny i swobody jednocześnie.

Jest integralną częścią życia. Pozwala nam zregenerować nasze 5 typów energii.

A czy ty korzystasz ze wszystkich potrzebnych Ci typów odpoczynku? Czy Twoje baterie są dziś naładowane?